Odszkodowania za opóźniony lot

odszkodowanie za opóźniony lot, opóźnienie lotu odszkodowania

Czy zdarzyło ci się kiedyś, że twój lot został opóźniony? Godziny spędzone na lotnisku, nerwowe spoglądanie na tablicę odlotów i przylotów, niepewność czy zdążysz na spotkanie biznesowe lub na święta do rodziny. Czy twoje wakacje znacznie się nie skrócą i nie przepadną ci inne rezerwacje.

Jeśli miałeś opóźniony lot o ponad 2 godziny, bez względu na przyczynę, przewoźnik ma obowiązek zagwarantować ci odpowiednią opiekę, tj. posiłek, napoje, rozmowę telefoniczną a także zakwaterowanie oraz dojazd na lotnisko, jeśli zajdzie taka potrzeba. Często zdarza się jednak, że przewoźnik nie wywiązuję się z tego obowiązku. W takiej sytuacji, pasażerowie równie dobrze mogą kupić te rzeczy sami, a następnie na podstawie paragonów, mogą uzyskać zwrot od przewoźnika. Jeśli Twój lot był opóźniony o ponad 5 godzin i zrezygnowałeś z podróży, przewoźnik ma obowiązek zwrócić ci pełną kwotę niewykorzystanego biletu. Jeśli miałeś opóźniony lot o 3 godziny lub więcej, z przyczyn zależnych od przewoźnika, należy ci się odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro (w zależności od długości lotu).


Kiedy mogę się ubiegać o odszkodowanie za opóźniony lot?

Linia lotnicza jest zobligowana do wypłaty odszkodowania, jeśli opóźnienie zostało spowodowane usterką techniczną, przekroczeniem czasu pracy załogi lub problemami operacyjnymi personelu. Odszkodowanie przysługuje również pasażerom oczekującym na samolot, którego przylot opóźnił się w wyniku jednej z powyższych przyczyn.

Zdecydowana większość opóźnień, spowodowana jest usterkami technicznymi samolotów. Czasami jednak jest to spowodowane okolicznościami nadzwyczajnymi, niezależnymi od przewoźnika tj. złe warunki atmosferyczne, strajki lub atak terrorystyczny. W tych przypadkach linia lotnicza nie ma obowiązku wypłaty odszkodowania. O odszkodowanie za opóźniony lot możemy się ubiegać , jeśli samolot był operowany przez przewoźnika europejskiego lub jeśli wylot nastąpił z portu lotniczego znajdującego się na terenie Unii Europejskiej. Prawa pasażera w Polsce są zagwarantowane ustawodawstwem europejskim, uzupełnionym interpretacjami prawa krajowego.

Niejasne, zbyt ogólne regulacje prawne a także niska świadomość na temat praw pasażera w Polsce powodują, że linie lotnicze interpretują przepisy w najkorzystniejszy dla siebie sposób. Tym samym przeważnie wypłata odszkodowania jest odmawiana pasażerom. W dochodzeniu swoich spraw pomaga Komisja Ochrony Pasażerów działająca przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego oraz sąd. Niestety wielu pasażerów w przypadku odmowy wypłaty, rezygnuje z dalszego ubiegania się o odszkodowanie.

Możliwe odszkodowania:

  • 250€ – za loty poniżej 1500km
  • 400€ – za loty pomiędzy 1500, a 3500km
  • 600€ – za loty powyżej 3500km