Opóźniony lot Ukraine Airlines. Czy należy mi się jakieś odszkodowanie?

Świetna alternatywa dla połączeń międzykontynentalnych. W przypadku wielu lotów, z których korzystają polscy pasażerowie, w ostatnich latach bardzo wzrosło zainteresowanie rejsami oferowanymi przez ukraińskie linie Ukraine Airlines. Niskie ceny względem oferowanego standardu i bogatej siatki połączeń, w tym duża oferta lotów międzykontynentalnych, często przekonują pasażerów do skorzystania z usług tej linii. Możliwość wylotu z Warszawy i połączenie na jednym bilecie przez główny port lotniczy przewoźnika- Kijów do wielu państw, znacznie uatrakcyjnia ofertę przewoźnika dla polskich podróżnych. Ukraine Airlines oferuje częste połączenia do takich państw jak Stany Zjednoczone, Tajlandia, Indie, Zjednonoczne Emiraty Arabskie czy państwa Bliskiego Wschodu.

 

Przewoźnik spoza Unii niekoniecznie może mieć prawo unikać odpowiedzialności za opóźnienie.

Duża liczba oferowanych przez linię połączeń wiąże się z licznymi opóźnieniami i odwołaniami rejsów. W ostatnich latach świadomość pasażerów na temat przysługujących im praw znacznie wzrosła. Niestety nie zawsze może być jasne jaka odpowiedzialność spoczywa na linii lotniczej pochodzącej z kraju spoza Unii Europejskiej.

Warto wiedzieć, że w przypadku opóźnienia większego niż 2 godziny, przewoźnik ma obowiązek zagwarantowania pasażerom posiłków i napoi, co ważne- bez względu na przyczynę opóźnienia.

W przypadku całkowitego odwołania, przewoźnik ma również obowiązek zagwarantowania hotelu a także przebookowania lotu na najbliższy możliwy.

Warto wiedzieć również, że w przypadku opóźnienia większego niż 3 godziny pasażerowi może przysługiwać zryczałtowane odszkodowanie w wysokości od 250 euro do 600 euro od osoby. W tym przypadku ważna jest przyczyna opóźnienia- pasażerowi przysługuje takie prawo w przypadku np. usterki technicznej, problemów z załogą np. strajku załogi. O odszkodowanie nie można natomiast ubiegać się z tytułu opóźnień spowodowanych złą pogodą, strajkiem kontrolerów lotów czy zamknięciem lotniska.

Dbaj o swoją wygodę i szanuj swój czas.

Większość pasażerów nie zdaje sobie sprawy z możliwości uzyskania odszkodowania od Ukraine Airlines. Warto znać swoje prawa i wiedzieć o takiej możliwości. Tylko ubiegając się o należne odszkodowania pasażerowie mogą zmotywować linie lotnicze do poprawy punktualności. Pozostały czas i nerwy natomiast można zaoszczędzić korzystając z usług wiarygodnej firmy odszkodowawczej, która zajmie się za nas uzyskaniem odszkodowania.