Enter Air- linia lotnicza, która nie odwołała żadnego lotu.

W wywiadzie przeprowadzonym 30 października 2017 r. przez Rynek Lotniczy z prezesem największej prywatnej linii lotniczej w Polsce- Enter Air , na temat podpisania umowy z TUI, mogliśmy wyczytać, że zaletą przewoźnika jest to, że nigdy nie odwołał żadnego lotu. Ze względu na charakter naszej działalności postanowiliśmy odnieść się do wspomnianego stwierdzenia w naszym dzisiejszym artykule.

Brak odwołanych lotów nie oznacza braku opóźnień.

Jako firma odszkodowawcza przyjmujemy od Państwa wiele zgłoszeń opóźnionych lotów linii Enter Air. Faktem jest, że nigdy nie zgłosiliście Państwo do nas sytuacji odwołanego lotu tej linii. Warto zastanowić się dlaczego?
Linie czarterowe takie jak Enter Air, dysponują dużo mniejszą flotą samolotów niż linie realizujące loty regularne, a co za tym idzie, również mniejszą liczbą baz, w których znajdują się maszyny. W przypadku wykrycia usterki technicznej w samolocie przewoźnika czarterowego, zorganizowanie w szybkim czasie maszyny zastępczej jest dużo trudniejsze niż w przypadku regularnego przewoźnika.
Warto tutaj również wspomnieć czym różni się pojęcie lotu odwołanego od lotu opóźnionego. Najprościej wyjaśniając, za lot odwołany uznaje się rejs, przy którym zmienia się numer lotu (lub lot zastępczy nie zostanie zagwarantowany w ogóle, co niestety często się zdarza, choć nie powinno). Lot opóźniony natomiast zachowuje ten sam numer. W praktyce pojęcia te mogą być bardzo mylące, często bowiem się zdarza, że przy opóźnionym locie pasażer dociera do portu docelowego z kilkudziesięciogodzinnym opóźnieniem, a w przypadku odwołanego lotu np. przylatuje na czas…
Z naszego doświadczenia wynika, że większość linii wywiązuje się z obowiązku zagwarantowania lotu zastępczego w przypadku odwołania lotu, przeważnie jednak jest on zmieniany na inny lot danej linii lotniczej.
Specyfiką lotów czarterowych jest współpraca z biurami podróży i oferowanie lotów do portów turystycznych. W przypadku problemów z realizacją danego lotu, bardzo często nie ma możliwości łatwej zmiany na inny lot jakiejkolwiek linii lotniczej, a już na pewno nie tego samego przewoźnika. W efekcie prowadzi to bardzo często do konieczności sprowadzania maszyny zastępczej z innego kraju lub wielogodzinnego oczekiwania na usunięcie ewentualnej usterki, wykonania przeglądu i uzyskania wymaganych zgód na lot. W praktyce, w takich przypadkach loty czarterowe prawie zawsze mają status lotu opóźnionego.

odszkodowanie za opóźniony lot enter air

Jedno odwołanie czy wiele opóźnień?

Warto również w tym przypadku wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Regularne linie lotnicze, które są zobowiązane do zagwarantowania właściwego bezpieczeństwa pasażerom a także należytej opieki w przypadku opóźnionych i odwołanych lotów, często odwołują jeden lot, unikając w ten sposób opóźnień w całej siatce połączeń. W przypadku dużej floty samolotów, rozmieszczonej w wielu bazach, dużo łatwiej zorganizować w krótkim czasie maszynę zastępczą lub zamienić lot na inny.

W przypadku linii czarterowych, które dysponują mniejszą liczbą samolotów oraz mniejszą liczbą baz i personelu pokładowego, w przypadku komplikacji istnieje większe prawdopodobieństwo zachwiania całej siatki połączeń.

Linia czarterowa ma takie same obowiązki.

Bez względu na to, czy podróżujecie Państwo linią czarterową czy regularną, warto przed lotem zapoznać się z prawami pasażera opóźnionych i odwołanych lotów, które w obu przypadkach obowiązują w identycznym zakresie. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji przewoźnicy mają obowiązek podania rzetelnej informacji na temat przyczyny opóźnienia, zagwarantowania właściwej opieki oraz w niektórych przypadkach obowiązek wypłaty odszkodowania. Jeśli nie jesteście Państwo świadomi w pełni swoich praw, zapraszamy również do naszych innych artykułów na ten temat.

Opóźniony lot